5.05.2016

[SOY LUNA] NAUKA JAZDY NA WROTKACH

JAZDA NA WROTKACH | OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeszcze nie odbyła się premiera, a już zaczyna się szał na serial "Soy Luna", który trafi na ekrany w Disney Channel już 16 maja 2016 roku o godz. 18:00! Do sklepów trafiły różne gadżety związane z serialem, a także wzrosło zainteresowanie jazdą na wrotkach. Sama zaczęłam szukać informacji o tej dyscyplinie, bo bardziej rozpowszechniona jest u nas jazda na rolkach. Przygotowałam dla was krótki poradnik jak wybrać wrotki, a także podstawowe zasady jak w ogóle zacząć na nich jeździć. Zapraszam do rozwinięcia.

Jeśli umiecie jeździć na rolkach, to nie będziecie mieć trudności, aby przesiąść się na wrotki. Jazda na wrotkach jest dość łatwa, oczywiście przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Wielkim plusem jest to, że nie trzeba się bać o zachowanie równowagi. Wrotki to buty na czterech kółkach, rozłożonych z każdej strony, dzięki temu nie chwiejemy się, a stoimy prosto. Żeby zacząć jechać musimy ugiąć kolana, lekko się pochylić i zacząć odpychać.


Wrotki są często mylone albo kojarzone z rolkami. Jednak ich podobieństwo kończy się ta tym, że umożliwiają jazdę za pomocą mięśni nóg. Jazda na wrotkach jest sportem bardzo dynamicznym. Średnie prędkości uzyskiwane przez wrotkarzy to 20 km/h. Jazda na wrotkach była poprzedniczką skatingu. Dziś spotkanie osoby jeżdżącej na wrotkach należą do rzadkości. Większość osób wybiera zdecydowanie rolki. Jednak z wejściem na ekrany "Soy Luny" coraz częściej wśród młodzieży widać zainteresowanie jazdą na wrotkach. Wrotki to świetny sposób na fitness i zachowanie formy. Co prawda, nie pozwalają na rozwijanie takich prędkości jak na rolkach, mają mniejszą zwrotność i niemożliwe jest wykonywanie na nich tylu tricków. Wrotki za to mają ważną zaletę - są o wiele bezpieczniejsze niż rolki.

Z okazji premiery serialu, prócz różnego rodzaju gadżetów, możemy zaopatrzyć się  w różne książki. A jedną z nich jest "Poradnik wrotkarki'' wydawnictwa EGMONT. Dzięki niemu możemy poznać podstawy jazdy na wrotkach. Później na blogu pojawi się recenzja tej książeczki.

JAKIE WYBRAĆ WROTKI?

Zdecydowanie przed zakupem rolek należy zorientować się w ich szerokim asortymencie i dopasować do swoich umiejętności. Możemy znaleźć wrotki: twarde (but jest plastikowy, w całości usztywniony - dla dzieci i początkujących) i miękkie (but jest miękki, usztywniony tylko w kostce - dla średnio zaawansowanych i wyżej). Zawsze przy doborze należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, dopasowanie do nogi, toczenie się kółek. Uwieranie nogi sprawiające ból i słaba jakość jazdy potrafią szybko zniechęcić do tej dyscypliny. Ze względu na możliwe częste upadki, aby nie dopuścić do groźnych urazów, najlepiej jest zaopatrzyć się dodatkowo w komplet ochraniaczy: kask na głowę, ochraniacze na nadgarstki oraz łokcie i kolana.


W sklepach lub na stronach internetowych możemy znaleźć szeroki wybór, mnóstwo kolorów, każdy znajdzie wrotki w swoim stylu, czy też również w różnym stylu, od tradycyjnych, klasycznych po nowoczesne, można znaleźć wrotki z butem jako trampki lub adidasy.

OGÓLNE ZASADY JAZDY NA WROTKACH

  • KASK - ochrona głowy jest podstawowym elementem jazdy na wrotkach, nie tylko dla osób jeżdżących agresywnie w skateparkach. Szybka jazda na wrotkach to mniejsza kontrola nad ciałem, większa prędkość, dłuższa droga hamowania i szansa na zderzenie się z drugą osobą.

  • PRĘDKOŚĆ - sprawny wrotkarz potrafi bez problemu ocenić sytuację na trasie i dostosować prędkość do warunków jazdy. Przy właściwej prędkości łatwo jest ominąć przeszkodę lub zapobiec bolesnemu i niebezpiecznemu upadkowi.

  • ZASADA OGRANICZONEGO ZAUFANIA - nie przeceniaj swoich możliwości. Gdy masz ograniczoną widoczność lub powierzchnia toru jazdy jest śliska, nie wiesz, co może się wydarzyć. Nie możesz szarżować z nabieraniem dużej prędkości, jeśli w pobliżu znajduje się dużo osób. Zachowaj ostrożność, ustąp pierwszeństwa i szanuj wszystkich użytkowników tras rekreacyjnych.

JAK NAUCZYĆ SIĘ JAZDY NA WROTKACH?

  • KUP WROTKI -  rolki powinny mieć wygodny, dopasowany do nogi but i kauczukowe kółka (są one elastyczniejsze od plastikowych, dzięki czemu wystarczy się lekko odepchnąć).

  • PRZYZWYCZAJAJ SIĘ - chodź w rolkach po domu, próbuj przyjmować właściwą postawę.

  • POSTAWA - lekko ugięte kolana, tułów pochylony do przodu, środek ciężkości ciała powinien być przeniesiony trochę ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy.

  • START -  ustaw stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T. Odpychaj się jedną nogą, drugą do niej dostaw i spróbuj jechać na dwóch nogach jednocześnie. Zmieniaj nogę odpychającą, aby nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy.

  • JAZDA NA JEDNEJ NODZE - (ślizg właściwy), odepchnij się jedną nogą i jedź na drugiej, trzymając nogę odpychającą w górze (postawa bociana). Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczysz się balansować ciałem.

POSTAWA I PRĘDKOŚĆ

W filmiku pokazane i omówione jest jak zacząć jeździć na wrotkach. Najpierw Disney Channel LA, a później Disney Channel HN przygotował specjalnie dla fanów "Soy Luny" krótki instruktaż jak się przygotować i zacząć śmigać na wrotkach jak bohaterowie serialu. 


Aby zacząć jeździć na wrotkach, najważniejsze jest, aby zachować właściwą postawę. Trzeba lekko ugiąć kolana i się pochylić, co nie jest aż takie łatwe, by utrzymać się tak przez dłuższy czas. Aby bezpiecznie stanąć należy utworzyć z nóg literę T. Jest to najlepsza pozycja. Wtedy można zacząć się powoli odpychać. 

Przyjmujemy pozycję wyjściową, na ugiętych kolanach.
 Układamy stopy w literę T.
 Odpychamy się raz jedną nogą, a raz drugą.
Rozwijamy szybkość. Aby nabrać prędkości, wystarczy w równomiernym tempie odpychać się nogami od powierzchni drogi za pomocą klocków na przodzie wrotek.
HAMOWANIE !


Najważniejszą rzeczą przy nauce jazdy na wrotkach jest umiejętność hamowania. Bez tego ani rusz. Należy zgiąć kolana, a następnie ustawić nogi równolegle, aby stracić prędkość. Jedną piętę unieść do góry, tak aby dotykać hamulcem podłoża. Trzeba jednak uważać, aby się nie potknąć.


Ustawić stopy równolegle, aby utracić prędkość.
 Jedną nogę zostawiamy lekko w tyle.
Podnosimy piętę nogi, która znajduje się w tyle, tak, aby kółko znajdujące się z przodu (czyli hamulec) dotykało ziemi. Musimy uważać, aby zachować ostrożność, aby się nie potknąć. 




Hamowanie na wrotkach nie jest łatwe – polega na przechyleniu stopy w przód, by zahaczyć umieszczonymi z przodu wrotek hamulcami o asfalt. Na początku nauki lepiej próbować hamowania na trawie, żeby uniknąć kontuzji, otarć i zdartej skóry.

BRANIE ZAKRĘTÓW


Jeśli nauczyliśmy się ruszać i jechać prosto oraz hamować, przyszła pora, aby nauczyć się zakręcać. Nie jest to proste, należy być ostrożnym i przyjąć właściwą postawę, by nie wylądować na ziemi.

Gdy zbliża się czas, aby zakręcić, ustawiamy nogi w pozycji nożyczek. Jedna noga zostaje w tyle.
Przenosimy ciężar ciała na jedną nogę, tą, w którą stronę bierzemy zakręt.
Aby zachować równowagę, rozkładamy ręce w taki sam sposób jak są ułożone nogi.
Jeżeli dalej jesteśmy w pozycji pionowej, zakręt został pokonany, a my nie mamy żadnych obtarć, oznacza to, że nam się udał. Dobra robota.






UTRZYMANIE RÓWNOWAGI


Jeśli pozytywnie przeszliśmy przez początki nauki, postawę, nabieranie prędkości, hamowanie oraz zakręcanie, przyszedł czas, aby wypróbować coś nowego i trudniejszego, a mianowicie utrzymanie równowagi na jednej nodze. Jest to świetne uczucie, możemy się poczuć jak byśmy lecieli. Podobne jest to do pozycji jaskółki, którą wykonujemy na lekcjach w-fu. Tylko w tym przypadku, zamiast stać w miejscu, cały czas się przemieszczamy do przodu.

Przyjmujemy pozycję wyjściową, zginamy nogi w kolanach. Pamiętajmy, że jesteśmy cały czas w ruchu, dlatego należy być bardzo ostrożnym.
Podnosimy jedną nogę, wyprostowaną, pochylamy cały tułów do przodu i rozkładamy ręce na bogi, które pomogą utrzymać nam równowagę.
 Przyjmujemy pozycję "jaskółki".
Następnie powoli opuszczamy nogę, uważając by nie stracić równowagi oraz, aby się nie potknąć i nie wywrócić. Jeśli dla jedziemy prosto, nie leżymy poobijani na ziemi to znaczy, że nam się udało i możemy pochwalić się swoimi umiejętnościami innym ;)




Utrzymanie równowagi w taki sposób najlepiej poćwiczyć "na sucho" mając pod ręką coś, o co możemy się podeprzeć. Najlepiej ćwiczyć z kimś, aby koś mógł nas podtrzymać. Kiedy już nabierzemy wprawy, możemy spróbować przyjąć taką pozycję jadąc.

MACIE ZAMIAR KUPIĆ WROTKI? A MOŻE JUŻ MACIE 
I ŚMIGACIE JAK BOHATEROWIE SERIALU?  

45 komentarzy:

  1. Tylko mi nie działają te filmiki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam za zamieszanie z tymi filmikami, ale już poprawiłam i wszystko powinno działać :)

      Usuń
    2. co ty zrobiłaś, ze zaczeły działać? jak nie mozna je niby włączyc w naszym kraju

      Usuń
    3. Da się spróbuj na tel

      Usuń
  2. Przy filmach jest ,,Przesyłający nie udostępnił tego filmu w twoim kraju", ale wczoraj właśnie myślałam o kupnie wrotek i poradnika wrotkarki z Soy Luny, więc jestem zachwycona postem! Genialnie wszystko wytłumaczyłaś, pewnie dużo roboty było.. Znajdę wrotki nie za drogie, i będę korzystać :) Na rolkach jeżdżę od daawna, i nie mam z tym najmniejszych problemów więc chyba będzie okej ;D Mam zresztą pomysł, żeby ubrać się jak Luna do jazdy <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Musiałaś się napracować nad postem! Podziwiam cie

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam zamiar kupić wrotki, aż tak się wkręciłam już w ten serial, a jeszcze nie było u nas premiery xd

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak kupię wrotki, to na pewno skorzystam z tego poradnika :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo profesjonalnie przygotowany post. Przyda się jak ulał, jeśli kiedyś kupię wrotki ;)
    http://jednorozcowodisneya.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten serial jest super!!! Kupię wrotki i będę śmigać !

    OdpowiedzUsuń
  8. Na wrotkach nigdy nie umiałam jeździć, ale za to na rolkach wymiatam :D

    OdpowiedzUsuń
  9. czy będzie dalsza część poradnika np; jak nauczyć się jeździć tyłem ? to by mi się przydało bo bardzo chcę umieć jakieś triki xd

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy jakiś klucz jest potrzebny do regulacji kółek czy tak jak przy rolkach nie trzeba nic dokręcać?

    OdpowiedzUsuń
  11. Chęci są, poradnik jest, tylko brak wrotek! :< Myślę, że za niedługo to się zmieni i będę mogła skorzystać z twoich porad. :)

    http://karolsevillapoland.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  12. Brakuje mi wrotek, ale to tylko kwestia kilku dni

    OdpowiedzUsuń
  13. Super poradnik może bende miała wrotki i skorzystam

    OdpowiedzUsuń
  14. Super poradnik!

    OdpowiedzUsuń
  15. Super długi i ciekawy post.Na pewno musiałaś nad nim spędzić masę czasu,który się opłacał,ponieważ ten poradnik jest wspaniały.
    http://ludmi234.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  16. Gdy tylko ruszam automatycznie tracę równowagę, wrotki krf,wygodne itp ale nie moge ruszyć nogi mi sie rozjezdzaja na boki....

    OdpowiedzUsuń
  17. Uwielbiam soy luna i nie dłógo kupię wrotki

    OdpowiedzUsuń
  18. poradź mi jakiś dobry sklep pliss!!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. skatepro.com.pl :)
      Pozdrawiam, Tośka :D

      Usuń
  19. bardzo wielki mi zrobiliście apetyt na wrotki teraz będę jeździć na łyżwach , a na wrotki będę zbierać do wiosny chyba zdążę . Tylko powiedzcie mi które wrotki są dla zaawansowanych.

    OdpowiedzUsuń
  20. Super post! Mam już własne wrotki i uwielbiam na nich jeździć! ♥

    OdpowiedzUsuń
  21. Post składany i na prawdę fajny. Szkoda tylko że nie wspomniałaś pod nim że połowa materiału została bezprawnie spisana z innej strony internetowej. Było by to co innego gdybyś podała chociaż link do stron z których skorzystałaś ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie to samo zauważyłam! Trochę słabo.., ponieważ zawsze uważałam ten blog za rzetelny ;(
      Pozdrawiam, Tośka :D

      Usuń
  22. Ja mam wrotki ale na razie jeżdżę w domu XD. Mam plastikowy hamulec i już jest "odrobinę" żarty. A masz jakieś wskazówki do tańca na wrotkach? Np:jazda do tyłu, czy coś takiego

    OdpowiedzUsuń
  23. Moje wrotki czekają tylko na wyjęcie ich ponownie z pudełka. Zaczyna się wiosna, więc myślę, że już dziś zostaną użyte. Jak na razie jeździłam tylko w domu, ale dzięki temu poradnikowi już się nie boję i chcę zacząć jeździć na dworze. Niestety brakuje mi jeszcze kasku :(

    OdpowiedzUsuń
  24. A może napiszesz posta o jakichś prostych trikach? Np. jeździe do tyłu ;)

    OdpowiedzUsuń
  25. Wspaniały post! Uwielbiam jeździć na wrotkach! ♥

    OdpowiedzUsuń
  26. Fajnie ze ten post sciagnelas z abc.zdrowie
    Juz naprawde ludzie w twoim wieku nie moga nawet przeksztalcic zdania ,a nie sciagnac zywcem? Wstyd...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, wstyd totalny!
      Pozdrawiam, Tośka :D

      Usuń
  27. Bardzo przydatny post . Kupiłam wrotki w grudniu i mam zamiar zacząć jeździć , gdyż zrobiło się ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Filmiki mi nie działają

    OdpowiedzUsuń
  29. świetny poradnik napewno skorzystam

    OdpowiedzUsuń
  30. tyle że musze najpierw kupić sobie wrotki ale dzięki

    OdpowiedzUsuń
  31. Dlaczego nie mogę zrobić ani obrotu ani skręcić? Czy mam za bardzo dokręcania kółka czy to może wina czego innego ? POMÓŻCIE ����

    OdpowiedzUsuń
  32. A umiejąc jeździć na wrotkach, łatwiej będzie nauczyć się na łyżwach?

    OdpowiedzUsuń
  33. Filmiki nie działają

    OdpowiedzUsuń
  34. Na pewno skorzystam z tego poradnika przydatny

    OdpowiedzUsuń
  35. Ten uczuć gdy nauczyłeś się wszystkiego sam i teraz to czytasz xD

    OdpowiedzUsuń
  36. Bardzo fajny post. Dobry poradnik dla początkujących. Można się z niego wiele nauczyć.

    OdpowiedzUsuń
  37. Cześć, wykorzystałam na moim blogu 3 twoje zdjęcia, myślę że się nie obraziłas, jak coś to pisz, jesteś super

    OdpowiedzUsuń

ZACHĘCAMY DO UDZIELANIA SIĘ W KOMENTARZACH!