19.12.2015

STAR WARS 7

[GWIEZDNE WOJNY] PRZEBUDZENIE MOCY

Wczoraj do polskich kin trafiła najnowsza, siódma część Gwiezdnych Wojen zatytułowana Przebudzenie Mocy, ale na świecie projekcje odbywają się już od kilku dni. W sieci pojawiło się już wiele recenzji – jeśli kierowalibyśmy się nimi śmiało moglibyśmy stwierdzić, że faktycznie jest to jedna z najlepszych odsłon sagi w historii.

Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen ogłoszonej po przejęciu przez The Walt Disney Company Lucasfilmu w październiku 2012. Za produkcję odpowiedzialni byli J.J. Abrams, jego wieloletni współpracownik Bryan Burk oraz prezydent Lucasfilmu Kathleen Kennedy. J.J. Abrams wyreżyserował film w oparciu o scenariusz napisany wspólnie z Lawrence'em Kasdanem, współscenarzystą Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi. John Williams ponownie skomponował ścieżkę dźwiękową, a twórca Gwiezdnych wojen George Lucas pomagał jako kreatywny konsultant.

Premiera filmu  zakończyła się ponadto rekordami sprzedaży biletów w wielu krajach. Wśród nich są: Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Austria, Australia, Belgia, Brazylia, Nowa Zelandia, Finlandia, Holandia, Ukraina, Słowacja, Chorwacja, Islandia, Serbia, Szwajcaria, Chile i Peru. Zakłada się, że koszty produkcji filmu zwrócą się w mniej niż tydzień.

HISTORIA FILMÓW

Pomysł Gwiezdnych wojen powstał we wczesnych latach 70. i w tym czasie był wielokrotnie zmieniany. Oryginalny film Gwiezdne wojny (jeszcze bez podtytułu Epizod IV: Nowa nadzieja, który dodano w 1980 roku) miał premierę w 1977 roku, ale rok wcześniej wydano adaptację książkową autorstwa Alana Deana Fostera (jako ghostwritera). Zgodnie z wypowiedzią Fostera udzieloną magazynowi Empire, w przypadku, gdyby film nie odniósł znaczącego sukcesu, planowano jego niskobudżetową kontynuację w oparciu o książkę Spotkanie na Mimban.

Gwiezdne wojny okazały się jednak przebojem, co pozwoliło na nakręcenie dwóch kolejnych filmów, o uprzednio już zaplanowanej fabule. W 1993 roku ogłoszono, że powstanie kolejna trylogia – prequele uzupełniające historię Anakina Skywalkera. W 1999 ukazał się pierwszy film z nowej serii – Mroczne widmo, zaś premiera szóstego filmu (w kolejności kręcenia), czyli Zemsty Sithów, odbyła się 19 maja 2005.

W środowisku fanów oraz filmowym krążyło wiele plotek na temat pierwotnie zaplanowanej liczby filmów, podawano 9 czy 12 części, oparte na wczesnych wypowiedziach Lucasa. Dane te nigdy nie zostały jednak potwierdzone oficjalnie, a od ok. 1997 roku reżyser wyraźnie stwierdzał, że uważa historię za zamkniętą i nie zamierza kręcić kolejnych obrazów, wypowiadał się także sceptycznie na temat ewentualnej pełnometrażowej kontynuacji Gwiezdnych wojen po swojej śmierci. Zmieniło się to wraz ze sprzedażą LucasFilm ltd. Disneyowi w 2012 roku, kiedy zapowiedziano powstanie siódmego i kolejnych filmów.

W SKRÓCIE

Przebudzenie Mocy to pierwszy film kontynuujący historię Odległej Galaktyki po Powrocie Jedi, który trafił na ekrany kin w 32 lata po premierze ostatniej części Starej Trylogii.

Zawiła chronologia świata Star Wars.

Przebudzenie Mocy to siódmy epizod Sagi zapoczątkowanej przez George’a Lucasa. Filmy przedstawiają wydarzenia w fikcyjnym uniwersum na przestrzeni ponad 60-tu lat. Lucas zaczął od czwartej części, a za „rok zero” przyjęto Bitwę o Yavin i zniszczenie Gwiazdy Śmierci.

Zwycięstwo Rebelii nad Imperium Galaktycznym było punktem zwrotnym wojny Sojuszu z opresyjnym reżimem Palpatine’a. Tak jak u nas kalendarz przewiduje zapis p.n.e (przed naszą erą) i n.e. (naszej ery), tak w uniwersum stworzonym przez Lucasa daty zapisywane są jako BBY i ABY (Before/After Battle of Yavin).


Trylogia prequeli
  • 32 BBY Epizod 1: Mroczne Widmo (1999)
  • 22 BBY Epizod 2: Atak Klonów (2002)
  • 19 BBY Epizod 3: Zemsta Sithów (2005)
Oryginalna trylogia
  • 0 ABY Epizod 4: Nowa Nadzieja (1977)
  • 3 ABY Epizod 5: Imperium Kontratakuje (1980)
  • 4 ABY Epizod 6: Powrót Jedi (1983)
Trylogia Disneya
  • 34 ABY Epizod 7: Przebudzenie Mocy (2015)
  • ? ABY Epizod 8
KRÓTKI ZARYS

Akcja „Przebudzenia Mocy” rozgrywa się 30 lat po bitwie o Endor, w czasach równie niespokojnych co w okresie bitwy o Yavin. Sojusz Rebeliantów już nie istnieje. Części systemów brakuje rządów Imperium, wspomagają więc nowych złoczyńców, wliczając w to wojownika (ale nie Sitha) Kylo Rena oraz tajemniczego przywódcę Snoke'a („Supreme Leader Snoke”). Część fabuły będzie rozgrywała się na planecie Jakku, wśród wraków gwiezdnych krążowników, które stoczyły tam lata wcześniej decydującą bitwę. Nie wiadomo do końca, co się stało, że walczący po stronie dobra musieli przekształcić się w coś w rodzaju ruchu oporu. Trudno także domyślić się losów Zakonu Jedi, którego ostatnim przedstawicielem był Luke Skywalker, ukrywający się obecnie z daleka od tego wszystkiego, by nie poddać się działaniu ciemnej strony Mocy, która po wydarzeniach z „Powrotu Jedi” na zawsze stała się częścią jego jestestwa. Film J.J. Abramsa otworzy nowy rozdział w dziejach sagi.

Uniwersum zbudowane od zera przez George'a Lucasa, a od trzech lat rozwijane przez Kathleen Kennedy, J.J. Abramsa oraz szefów Walt Disney Company, jest tak ogromne, że zgłębianie różnych jego aspektów bywa niezwykle fascynujące. Sama strona mitologiczna oferuje mnóstwo ciekawych wątków, obracając się wokół uniwersalnych tematów, które są z ludzkością od jej zarania. Druga część, w reżyserii Riana Johnsona, trafi do kin 25 maja 2017 roku, równe 40 lat po premierze „Nowej nadziei”, a kończący najnowszą trylogię film wejdzie do dystrybucji dwa lata później. W uniwersum „Gwiezdnych wojen” minie do tego czasu około 70 lat, w efekcie cała saga, która praktycznie od początku była kreacją wielopokoleniową, stanie się czymś bezprecedensowym w świecie kina i kultury masowej.

ZWIASTUN


1 komentarz:

  1. Chciałabym obejrzeć Star Wars, ale nie wiem co zrobić. Ten pierwszy znalazłam na YouTube (Mroczne widmo) a jakość umiera, i nie ciekawie się ogląda, nie wiadomo o co chodzi. Więc może Przebudzenie mocy postaram się jakoś obejrzeć :)

    OdpowiedzUsuń

ZACHĘCAMY DO UDZIELANIA SIĘ W KOMENTARZACH!