25.11.2016

FILMOWE UNIWERSUM MARVELA - KRÓTKI PRZEWODNIK PART. 1

FILMOWE UNIWERSUM MARVELA | PRZEWODNIK CZ. 1

Filmowe Uniwersum Marvela jest znane na całym świecie. Wszyscy kochamy superbohaterów, a już zwłaszcza tych przeniesionych z kartek papieru na ekrany naszych telewizorów. Kto nie zna Iron Mena, Kapitana Ameryki, Hulka czy Thora? Wszyscy ci bohaterowie należą do jednego świata, świata Marvela, a ich historie i stoczone przez nich walki zostały w fantastyczny sposób zekranizowane. Postanowiłam stworzyć mały przewodnik po Uniwersum, a opisane filmy i seriale będą uporządkowane według zdarzeń, od tych najwcześniejszych do najpóźniejszych. Jest to pierwsza część przewodnika, kolejne części już wkrótce.

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)

To film, którego fabula rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Poznajemy tutaj Steve'a Rogers'a, chuderlawego, młodego chłopaka, który chce przysłużyć się ojczyźnie walcząc za nią na froncie. ''Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie'' nie jest pierwszym nakręconym filmem przez Uniwersum, jednak chronologicznie pod względem historii to on zapoczątkował całą opowieść o superbohaterach Marvela. Poznajemy tutaj też wiele innych postaci, które w mniejszym lub większym stopniu potem odgrywają ciekawe role w Uniwersum.

W marcu 1942 roku nazistowski oficer Johann Schmidt i jego ludzie w kościele okupowanego przez Niemców norewskiego miasteczka Tønsberg odnajdują tajemnicze urządzenie nazywane Tesseraktem, posiadające niewyobrażalną moc. W tym samym czasie w Nowym Jorku Steve Rogers ze względów zdrowotnych nie zostaje wcielony do armii. Kiedy rozmawia o tym ze swoim przyjacielem Buckym Barnesem podczas wystawy technologicznej, ich rozmowa zostaje podsłuchana przez doktora Abrahama Erskine’a, który umożliwia Rogersowi zaciągnięcie się. Zostaje zwerbowany przez Naukowe Rezerwy Strategiczne w ramach programu mającego na celu stworzenie superżołnierza, prowadzonego przez Erskine, pułkownika Chestera Phillipsa i brytyjską agentkę Peggy Carter. Phillips nie jest przekonany co do wyboru Erskine’a, powoli zaczyna jednak zmieniać zdanie, widząc odwagę Rogersa. Noc przed terapią doktor wyjawia Steve’owi, że kiedyś Schmidt wstrzyknął sobie niegotowe serum, co wywołało trwałe skutki uboczne.

W Europie Schmidt i doktor Arnim Zola korzystają z mocy Tesseraktu, żeby zasilić wynalazki Zoli, co ma zmienić bieg świata. Schmidt odkrywa miejsce pobytu Erskine’a i nasyła na niego zabójców. W Stanach Zjednoczonych doktor poddaje Rogersa terapii mającej zamienić go w superżołnierza, wstrzykując mu serum, a następnie naświetlając promieniowaniem vita, dzięki czemu Rogers staje się wyższy i bardziej umięśniony. Tuż po zakończeniu procedury jeden z obserwujących przebieg eksperymentu, Heinz Kruger, ujawnia się jako skrytobójca i zabija Erskine’a. Rogers rusza za nim w pościg, ten jednak po złapaniu popełnia samobójstwo, połykając kapsułkę z cyjankiem.

Wraz ze śmiercią Erskine’a i zniknięciem formuły superżołnierza, senator Brandt organizuje dla Rogersa tournée po Stanach Zjednoczoncyh, podczas którego Steve występuje w kolorowym kostiumie Kapitana Ameryki, promując obligacje wojenne, dzięki czemu Rogers unika zamknięcia w laboratorium jako królik doświadczalny. W roku 1943, podczas przedstawienia na froncie, dowiaduje się, że Barnes i jego oddział zaginęli w akcji w walce przeciwko siłom Shmidta. Nie wierząc, że Bucky zginął, korzystając z pomocy Carter i inżyniera Howarda Starka przedostaje się za linię wroga w celu przeprowadzenia misji ratunkowej. Infiltruje placówkę prowadzonej przez Schmidta organizacji Hydra, uwalniając Barnesa i pozostałych więźniów. Staje również oko w oko ze Schmidtem, który zdejmuje maskę, ujawniając, dlaczego zyskał przydomek Czerwona Czaszka. Schmidt ucieka, a Rogers wraca z uwolnionymi żołnierzami do bazy.

Kapitan Ameryka werbuje Barnesa, Dum Dum Dugana, Gabe’a Jonesa, Jima Moritę, Jamesa Montgomery’ego Falswortha i Jacques’a Derniera to swojej drużyny mającej zlikwidować znane bazy Hydry. Stark wyposaża go w zaawansowany sprzęt, w tym m.in. okrągłą tarczę z vibranium, rzadkiego i niemalże niezniszczalnego materiału. Steve i jego oddział sabotuje różne operacje Hydry, pewnego dnia przypuszczając atak na pociąg transportujący Zolę. Rogersowi i Jonesowi udaje się pojmać doktora, jednak Bucky w trakcie operacji wypada z pociągu i zostaje uznany za zmarłego. Korzystając z informacji zdobytych od Zoli, Amerykanom udaje się określić położenie ostatniej twierdzy Hydry, na którą atak prowadzi Rogers, żeby powstrzymać Schmidta przed użyciem broni masowego rażenia na amerykańskich miastach, a następnie na całym świecie. Rogers dostaje się do samolotu, którym próbuje odlecieć Schmidt. Podczas walki pojemnik z Tesseraktem zostaje uszkodzony, wskutek czego nazista znika w jasnym świetle, a Tesserakt upada na podłogę, przetapia się przez nią i spada na powierzchnię. Nie mając gdzie wylądować bez ryzyka zdetonowania broni, Rogers rozbija samolot na Arktyce. Jakiś czas później Stark odnajduje Tesserakt, ale nie mogąc odnaleźć Steve’a, uznaje go za zmarłego.

We współczesności rosyjski koncern naukowy odkrywa na Arktyce samolot, którym rozbił się Kapitan Ameryka. Rogers budzi się w szpitalnym pokoju, stylizowanym na lata 40. XX wieku. Słuchając w radiu transmisji z meczu, na którym sam kiedyś był, dochodzi do wniosku, że coś jest nie tak i ucieka, wychodząc na współczesny Times Square, gdzie Nick Fury informuje go, że „przespał” blisko siedemdziesiąt lat. Jakiś czas później Fury oferuje Rogersowi udział w misji, której celem jest uratowanie Ziemi.

Agentka Carter (2015)

Jest amerykańskim serialem telewizyjnym na postawie postaci Peggy Carter. Postać Peggy pierwszy raz pojawiła się w filmie ''Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie''. Do powstania serialu przyczynił się film krótkometrażowy ''Marvel One-Shot: Agentka Carter'', który posłużył jako inspiracja. 

Zaraz po wojnie Peggy odkrywa, że nie jest już niepotrzebna, a jej przełożeni, mężczyźni, spychają ją coraz niżej w SSR (Strategic Scientific Reserve). Peggy nie może pogodzić się z tą jawną niesprawiedliwością. Z ratunkiem z szarej codzienności przychodzi do niej Howard Stark, nad którym wisi widmo oskarżenia o zdradę. Peggy zaczyna prowadzić własne prywatne śledztwo, a z pomocą przychodzi jej Edwin Jarvis, oddany przyjaciel Starka. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie, że musi także oszukiwać swoich kolegów po fachu. Gdy prawda o dodatkowym zajęciu wychodzi na jaw zostaje aresztowana, jednak w końcu udaje się jej rozwiązać zagadkę i uwolnić siebie i Howarda z postawionych zarzutów. 

W drugim sezonie natomiast Peggy wyrusza na pomoc swojemu dawnemu przyjacielowi, Danielowi Sousie, który awansował na komendanta oddziału w Los Angeles. Po przyjeździe kobiety powstaje bardzo krępująca sytuacja, ponieważ Daniel dawniej podkochiwał się w Peggy, natomiast teraz jest szczęśliwy w związku z inną. Sprawy nie ułatwia też fakt, że oboje razem z Edwinem Jarvisem, będa musieli współpracować, aby zapobiec zniszczeniu świata przez szaloną naukowiec Whitney Frost. Po rozwiązaniu sprawy dawna miłość Daniela do Peggy odżywa.

Agent Carter (2013)

Jest dodatkiem do Iron Mana 3. Krótkometrażówka, ta pokazała widzom dalsze losy agentki Carter po wydarzeniach z pierwszych przygód Kapitana Ameryki. To własnie za jej sprawą powstał później serial. Co ciekawe, fabuła tej krótkometrażówki rozgrywa się po wydarzeniach ukazanych w serialu, więc gdy połączymy je w jedno, historia w pewnym sensie zostaje poprowadzona w stronę zamkniętej całości. Pod koniec Howard Stark informuje ówczesnego szefa SSR, że agentka Carter będzie pracować w nowej agencji zwanej T.A.R.C.Z.A.

Iron Man (2008)

Film ten jest pierwszą częścią inicjatywy Marvel Cinematic Universe oraz pierwszym filmem z serii Iron Man. Jego kontynuacja, ''Iron Man 2'' pojawiła się 2 lata później, trzecia część ''Iron Man 3'' 5 lat później. 

Playboy i geniusz Tony Stark, który odziedziczył po ojcu firmę zbrojeniową Stark Industries, pojawia się w objętym wojną Afganistanie ze swoim przyjacielem i oficerem łącznikowym - podpułkownikiem James Rhodes. Mają oni zaprezentować nową rakietę kasetową "Jericho". Stark zostaje bardzo ciężko ranny w zasadzce i uwięziony w jaskini przez grupę terrorystyczną Ten Rings. Współwięzień Yinsen wszczepia w pierś Starka elektromagnes, który utrzymuje kawałki szrapnela z dala od serca. Przywódca terrorystów, Raza, oferuje Starkowi wolność w zamian za zbudowanie dla grupy pocisku "Jericho", ale Tony i Yinsen stwierdzają wspólnie że Raza nie dotrzyma słowa. 

Stark i Yinsen w sekrecie konstruują reaktor łukowy, by zasilać elektromagnes Starka, a następnie rozpoczynają budowę pancerza, który ma im pomóc w czasie ucieczki. Gdy Ten Rings orientują się, że Stark próbuje uciec atakują warsztat. Yinsen poświęca się, by odciągnąć uwagę wroga, podczas gdy Amerykanin kończy przygotowanie pancerza. Tony w swoim nowym pancerzu przebija się przez siły wroga i u wylotu jaskini znajduje umierającego Yinsena. Rozgniewany niszczy zapasy uzbrojenia Ten Rings i odlatuje, rozbijając się na pustyni i niszcząc zbroję. Po uratowaniu przez Rhodesa Stark powraca do domu i oświadcza że jego firma nie będzie dłużej produkowała broni. Obadiah Stane, wieloletni partner biznesowy ojca Starka i menadżer firmy doradza Starkowi, że taka decyzja może zrujnować Stark Industries i dziedzictwo jego ojca. Stara się także dowiedzieć nad czym teraz pracuje geniusz. Ten w swoim domowym warsztacie buduje ulepszoną wersję zbroi oraz silniejszy reaktor łukowy.

Na spotkaniu charytatywnym organizowanym przez Stark Industries reporterka Christine Everhart informuje Starka, że broń produkowana przez jego firmę (w tym także Jerycho) została niedawno dostarczona Ten Rings i użyta w ataku na wioskę Yinsena - Gulmirę. Stark dowiaduje się też, że Stane próbuje zastąpić go na pozycji dyrektora firmy. Zdenerwowany Stark ubiera nową zbroję i leci do Afganistanu, gdzie ratuję wioskę Yinsena i zadaje ciężki cios Ten Rings. Podczas lotu do domu ściera się w powietrzu z dwoma F-22 Raptor. Dzwoni do Rhodesa i ujawnia mu kto pilotuje zbroję, próbując przerwać walkę. W międzyczasie Ten Rings zbiera części prototypowej zbroi Starka i spotyka się ze Stane`m. Ten ujarzmia Raza swoim dźwiękowym gadżetem, a resztę grupy morduje. Stane konstruuje nową zbroję na podstawie inżynierii wstecznej wykorzystując pierwszą zbroję.

Poszukując informacji o broni dostarczonej Ten Rings Stark wysyła swoją asystentkę "Pepper" Potts by ta włamała się do systemu komputerowego firmy z biura Stane`a. Potts odkrywa że Stane zaopatruje terrorystów i wynajął Ten Rings by zabili Starka, ale grupa się zbuntowała. Potts spotyka się z agentem Phil Coulson z agencji "Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division" zwalczającej terroryzm, którego informuje o działaniach Stane`a.

Naukowcy Stane`a nie potrafią zbudować kopii reaktora łukowego Starka, więc Stane zastawia zasadzkę na Starka, używając urządzenia dźwiękowego do sparaliżowania go i przejęcia jego reaktora. Pozostawiony by umarł, Stark doczołguje się do swojego laboratorium i podłącza sobie prototypowy reaktor. Potts i kilku agentów S.H.I.E.L.D. próbuje aresztować Stane`a, ale wchodzi on do zbroi i atakuje wroga. Stark walczy ze Stane`m, ale bez ulepszonego reaktora nie ma szans na wygraną. Wabi Stane`a na dach budynku Stark Industries i nakazuje Potts przeciążyć duży reaktor łukowy znajdujący się wewnątrz budowli. Katastrofa uwalnia duży ładunek elektryczny, co powoduje utratę przytomności Stane`a, jego upadek do eksplodującego reaktora i śmierć. 

Po walce na audiencji telewizyjnej Stark wyjawił całemu światu że to on jest Iron Man-em.

5 komentarzy:

  1. Super post! Mam nadzieję, że będzie takich coraz więcej ♥

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tych filmów (seriali) które wymieniłaś, najbardzij chyba lubię Iron Men'a

    OdpowiedzUsuń
  3. Ubóstwiam wszystkie filmy Marvela! Super post!

    OdpowiedzUsuń

ZACHĘCAMY DO UDZIELANIA SIĘ W KOMENTARZACH!

E T Y K I E T Y

MUZYKA (126) SOY LUNA (123) DISNEY CHANNEL (99) WYWIADY (98) MARTINA STOESSEL (68) SERIALE (65) RECENZJA (58) #DISNEY (45) YOUTUBE (44) TINI NOWE ŻYCIE VIOLETTY (43) MIRACULUM: BIEDRONKA I CZARNY KOT (40) VIOLETTA (36) RAMÓWKA (34) NASTĘPCY (32) EGMONT (31) WALT DISNEY PICTURES (26) KONKURSY (25) ZAPOWIEDZI (25) BACKSTAGE (23) FILMY PEŁNOMETRAŻOWE (22) STAR DARLINGS (22) EVERMOOR (21) JORGE BLANCO (21) DOVE CAMERON (19) KAROL SEVILLA (19) SYLWIA LIPKA (19) IMPREZY (18) KSIĄŻKI (18) KSIĘŻNICZKI DISNEYA (18) DISNEY JUNIOR (17) SOFIA CARSON (17) DISNEY XD (16) GWIAZDY DISNEYA (16) PORADNIKI (16) TSUM TSUM (16) ZIELONA SOWA (16) RUGGERO PASQUARELLI (14) ALEX & SPÓŁKA (13) GADŻETY (13) MAGICZNA PRZYSTAŃ (12) MARVEL (12) HOLLYWOOD RECORDS (11) KRAINA LODU (11) PRZYJACIÓŁKI OD CZASU DO CZASU (11) SABRINA CARPENTER (11) CANDE MOLFESE (10) DISNEY CHANNEL ORIGINAL MOVIES (10) AKCJE (9) JESSIE (9) LWIA STRAŻ (9) TINI (9) WALT DISNEY ANIMATION STUDIOS (9) ELENA Z AVALORU (8) MAGAZYNY (8) OBÓZ KIKIWAKA (8) GALAPAGOS (7) RADIO DISNEY (7) THE LODGE (7) AMEET (6) CIEKAWOSTKI (6) DZIEWCZYNA POZNAJE ŚWIAT (6) KRÓL LEW (6) LODOVICA COMELLO (6) MOANA (6) MÓJ KUMPEL DUCH (6) NIANIE W AKCJI (6) SOCIAL MEDIA (6) WICKED WORLD (6) KSIĘGA DŻUNGLI (5) LAURA MARANO (5) LOLIROCK (5) MICHAEL RONDA (5) ONCE UPON A TIME (5) VIOLETTALIVE (5) WALT DISNEY STUDIOS (5) ZAPLĄTANI (5) ZWIERZOGRÓD (5) A CINDERELLA STORY (4) ALICJA W KRAINIE CZARÓW (4) AVIVA MONGILLO (4) BIZAARDVARK (4) DEMI LOVATO (4) DZWONECZEK (4) GDZIE JEST DORY? (4) GOT ME STARTED TOUR (4) MODA (4) ORGANIZACYJNE (4) PALACE PETS (4) PIĘKNA I BESTIA (4) RODZINKA OD ŚRODKA (4) SAMUEL NASCIMENTO (4) STAR WARS (4) VALENTINA ZENERE (4) AGUSTIN BARNASCONI (3) DOBRY DINOZAUR (3) HIGH SCHOOL MUSICAL (3) KATHERINE MCNAMARA (3) MERCEDES LAMBRE (3) NADZDOLNI (3) OBRÓT ŻYCIA (3) PEYTON LIST (3) PIOSENKI (3) PIXAR (3) RIDDER VAN KOTTEN (3) SELENA GOMEZ (3) SHADOWHUNTERS (3) SKATEPRO (3) TANIEC RZĄDZI (3) THE GIRL AND THE DREAMCATCHER (3) TO NIE JA (3) ŚWIAT RAVEN (3) AGUSTÍN BERNASCONI (2) ALADYN (2) BLOG NA CZTERY ŁAPY (2) CAMERON BOYCE (2) CAROLINA KOPELIOFF (2) D23 EXPO (2) DEBBY RYAN (2) DISNEY ON ICE (2) DISNEYLAND (2) DZIEWCZYNA KONTRA POTWÓR (2) FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE (2) GDZIE JEST NEMO? (2) JEJ WYSOKOŚĆ ZOSIA (2) JOSH BOGERT (2) KACZOR DONALD (2) KAPITAN AMERYKA (2) KASIA ŁASKA (2) KELLI BERGLUND (2) KONCERTY (2) KOPCIUSZEK (2) LIONEL FERRO (2) LIV I MADDIE (2) MAGDALENA WASYLIK (2) MERLE JUSCHKA (2) MILEY CYRUS (2) MYSZKA MINNIE (2) NASTOLETNIA AGENTKA (2) OLIVIA HOLT (2) PANINI (2) PIOTRUŚ PAN (2) PIRACI Z KARAIBÓW (2) PORADNIK ZAKRĘCONEGO GRACZA (2) POWODZENIA CHARLIE (2) RAISING THE BAR (2) SKAI JACKSON (2) STERLING KNIGHT (2) SZCZURY LABORATORYJNE (2) SŁONECZNA SONNY (2) TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ (2) TINISTAS (2) WIELKA SZÓSTKA (2) WROTKI (2) X-MEN (2) Z-O-M-B-I-E-S (2) ZACK EFRON (2) 7K (1) ADRIAN SALZEDO (1) AGUSTIN BERNASCONI (1) ALYSSA TRASK (1) ANA JARA (1) ANDI MACK (1) ARIANA GRANDE (1) BEATRICE VENDRAMIN (1) BUNT FM (1) CANDE W POLSCE (1) CHIARA PARRAVICINI (1) CLARA ALONSO (1) CLOUD 9 (1) CRACKE (1) DERFORM (1) DIEGO DOMINGUEZ (1) DISNEY PRZYJACIELE NA SAFARI (1) ERA RONKÓW (1) FILM (1) GEORGIA LOCK (1) GRY (1) GWIEZDNE WOJNY (1) GÓRA CZAROWNIC (1) HACHETTE (1) HANK ZIPZER (1) HANNAH MONTANA (1) HOTEL TRANSYLWANIA (1) IL CIELO NON MI BASTA (1) JENNA ORTEGA (1) JONAS (1) KACZE OPOWIEŚCI (1) KATJA MARTINEZ (1) KAYLA MAISONET (1) KIM KOLWIEK (1) KRÓLEWNA ŚNIEŻKA (1) KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW (1) KSIĘŻNICZKA NA LODZIE (1) LAUREN TAYLOR (1) LEGO (1) LILO I STITCH (1) MARIKA (1) MARY POPPINS (1) MATKA I CÓRKA: PODRÓŻ DO MARZEŃ (1) MAŁA KSIĘGA DŻUNGLI (1) MAŁA SYRENKA (1) MCKENZIE SMALL (1) MOJA NIEWIDZIALNA SIOSTRA (1) MONICA CHEF (1) MYSZKA MICKEY (1) MÓJ PRZYJACIEL SMOK (1) NAOMI SEQUEIRA (1) NIE MA TO JAK BLIŹNIAKI (1) NIE MA TO JAK STATEK (1) NIEWIDZIALNA SIOSTRA (1) NIKKI HAHN (1) ODDZIAŁ SPECJALNY (1) ONE NACION (1) PAMIĘTNIK MAL (1) PAYTON LIST (1) PEWNEGO RAZU W NIBYLANDII (1) PINOKIO (1) POKEMON (1) POVERI MA RICCHI (1) PROGRAM OCHRONY KSIĘŻNICZEK (1) PROGRAMY (1) PRZYGODY ICHABODA I PANA ROPUCHA (1) QUIERO VIVIR A TU LADO (1) RAINI RODRIGUEZ (1) RODZINKA ROBINSONÓW (1) ROSS LYCH (1) SAGA OGNIA I WODY (1) SAN REMO 2017 (1) SOY LUNA EN CONCIERTO (1) STAR BUTTERFLY (1) STRAŻNICY GALAKTYKI (1) SUPER BALOO (1) SYRENY Z MAKO (1) SZESNAŚCIE ŻYCZEŃ (1) THE SWAP (1) TINI: MOJE NOWE ŻYCIE (1) TM-TOYS (1) TOY STORY (1) VALERIA BARONI (1) VANESSA HUDGENS (1) W.I.T.C.H. (1) WALT DISNEY PRODUCTIONS (1) WOLFBLOOD (1) WRINKLE IN TIME (1) WRÓŻKI DISNEY (1) ZHU ZHU (1) ZNÓW WIGILIA (1) ZODIAK (1)