03.07.2017

[VAIANA] 13 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O FILMIE

[VAIANA] CIEKAWOSTKI | TEGO NIE WIEDZIAŁEŚ!

W maju miała miejsce premiera filmu "Vaiana: Skarb Oceanu" na DVD i Blu-ray od Galapagos. Dlatego jeśli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć go w kinie, to teraz macie wyjątkową szansę. A wszyscy ci, którzy widzieli już film, wreszcie mogą powtórzyć przygodę z bohaterami oceanicznej podróży w domowym zaciszu. I tak raz za razem, aż do znudzenia - zupełnie jak ja! A przed kolejnym seansem polecam wam zapoznać się z kilkoma ciekawymi faktami, które dotyczą tworzenia "Vaiany"! Po lekturze spojrzycie na tę produkcję nieco inaczej...

1. Maui miał być łysy!

Trudno sobie wyobrazić tego półboga bez burzy gęstych loków na głowie, jednak wierzcie lub nie, ale pierwsze projekty prezentowały Maui'ego z kompletną łysiną! Jednak konsultanci z Tahiti doradzili twórcom, aby obdarować go włosami, gdyż lokalne legendy właśnie tak ukazywały półbogów.


2. Hak Maui'ego został zainspirowany konstelacją zwaną Maui's Fishhook (aka Scorpio).

Maui's Fishhook jest konstelacją w Oceanii, która u nas znana jest również jako Skorpion. Kształt gwiazd znajdujących się w konstelacji posłużył jako baza do projektowania haka półboga. Maui również zawdzięcza jej swoje imię.


3. W filmie, dzięki badaniom i uwagom astronomów noce rozgwieżdżone niebo nad Pacyfikiem wygląda dokładnie jak te 2000 lat temu!

Wspaniałe! - myślimy, kiedy oglądamy film i wpatrujemy się w te cudowne horyzonty. To wszystko zasługa wielu badań i konsultacji z naukowcami oraz grafikami, którzy wspólnymi siłami stworzyli wyjątkowe obrazy, które odzwierciedlają niebo sprzed tysięcy lat! Teraz ponownie oglądając "Vaianę", przyjrzyjcie się dokładniej tłom poszczególnych scen, dopracowany został tam każdy szczegół.


4. Wszystkie stroje noszone przez bohaterów w filmie zostały zaprojektowane z naturalnych materiałów dostępnych w tamtych czasach.

Jesteśmy zaskoczeni dokładnością twórców, jeśli chodzi o dopracowane najmniejszych szczegółów, tak aby cieszyły oko, ale również odnosiły się do odpowiedniej kultury. Oglądając film możemy zauważyć, że bohaterowie noszą ubrania z materiałów, które są ogólnodostępne na wyspie (nawet pióra, kwiaty czy trawa). W sumie Vaiana nosi aż 7 strojów, a jeden z nich podczas sekwencji tanecznej widoczny jest na ekranie tylko przez 6 sekund! Tyle włożonej pracy, która trwała długie godziny, aby zadowolić widzów w krótkie 6 sekund - jesteśmy pod wrażeniem!


5. Kiedy Vaiana ma na sobie czerwone pióra symbolizują one dojrzałość, królewskość i władzę.

W kulturach na wyspach Pacyfiku czerwony jest kolorem królewskim. Córka wodza jest zobowiązana pokazywać swoją gotowość do objęcia władzy, nosząc właśnie ten odważny, tętniący życiem odcień. W całym filmie Vaiana kilka razy ma na sobie koronę z czerwonych piór, tak samo jak jej rodzice.


6. Heihei początkowo miał być wyniosły i zarozumiały! 

Twórcy obawiali się, że zwykły zarozumiały kogut nie był wystarczająco wyjątkowy, więc zmobilizowali się i sprawili, że stał się postacią komediową i rozluźniającą atmosferę. Nam się takie rozwiązanie o wiele bardziej podoba, prawda? Spójrzcie tylko na te oczy!


7. Wymiar potworów nie bez powodu został nazwany Lalotai.

W języku polinezyjskim słowo lalo oznacza "poniżej", a tai to "morze". Kiedy je połączymy oznacza to mniej więcej "poniżej morza". I dokładnie tam znajduje się fantastyczny, bioluminescencyjny świat skorupiaka Tamatoa i wszystkich jego błyszczących przedmiotów. Oprócz niego żyje tam masa innych potworów, które w ukryciu czyhają na dzień kiedy się wydostaną i napadną na ludzkie dusze.


8. Maui ma coś wspólnego z Pinokio.

Czy to możliwe, że półbog jest podobny do chłopca z drewna? Oczywiście! Obaj mają kompana, który odgrywa rolę ich sumienia! Pinokio miał świerszcza Jiminy'ego Cricketa, a Maui ma swoją żywą miniaturkę na tatuażach zdobiących jego ciało. Mini Maui został stworzony i zaanimowany przez Erica Goldberga i jego zespół z Walt Disney Animation Studios. Faktem jest, że podczas produkcji cały zespół bardzo często porównywał Mini Maui'ego do Jiminy'ego Cricketa.


9. Lin-Manuel Miranda otrzymał propozycję współpracy przy kompozycji piosenek do filmu w tym samym tygodniu, w którym dowiedział się, że będzie ojcem!

Ach, co to był za tydzień dla Lin-Manuela! Artysta jest wielkim fanem Małej Syrenki odkąd skończył 9 lat. A tak się złożyło, że zarówno opowieść o Arielce i o Vaianie wyreżyserowali ci sami panowie - John Musker i Ron Clements. Dlatego właśnie bez namysłu zgodził się wziąć udział w nowym projekcie. Na dodatek w tym samym tygodniu dowiedział się, że będzie tatą, a syna nazwał Sebastian - czy to przypadek, że wybrał akurat imię przyjaciela Arielki? Kto wie...


10. Lin-Manuel Miranda wygrał konkurs taneczny podczas poszukiwań inspiracji do tworzenia piosenek do "Vaiana: Skarb Oceanu".

Podczas wizyty w Nowej Zelandii z kompozytorami Opetaia Foa'i i Mark Mancina wszyscy wzięli udział w Festiwalu Pasifika, jednym z największych festiwali kultury polinezyjskiej na świecie. Artysta został wciągnięty na scenę i dołączył do wspólnego tańca z całą resztą publiczności. Na koniec okazało się, że był to konkurs tańca, a on wygrał! Co za talent!


11. Włosy Roszpunki pomogły zainspirować oceaniczne wody w filmie!

Że co? Dokładnie to! Aby idealnie odwzorować ruch żyjącego oceanu animatorzy wzorowali się na magicznych włosach Roszpunki z filmu "Zaplątani". Włożyli wiele wysiłku aby zbadać proces twórczy, który został opracowany dla ruchu długich włosów i dopasowaniu tego do możliwości wody.


12. Do projektu zostali zaangażowali wolontariusze o podobnej fryzurze do Vaiany!

Tworzenie wyglądu mokrych włosów to nie lada wyzwanie dla animacji, dlatego twórczy zaprosili ochotników do studia, gdzie mieli zanurzyć się w wodzie! Bohaterowie w filmie bardzo często bywają mokrzy, a także pływają w głębinach oceanu. Dla producentów filmowych ważne było, aby realistycznie ukazać zachowanie kręconych włosów pod wodą. Przez wiele godzin ochotnicy zanurzali się i wynurzali z wody, a także nurkowali i byli nagrywani, dzięki czemu animatorzy mogli stworzyć idealny efekt końcowy, który teraz możemy podziwiać w filmie.


13. Grupa doradców z wysp Pacyfiku, pracujących dla producentów filmu została nazwana Oceanic Story Trust.

Grupa tych konsultantów składała się z antropologów, wychowawców, językoznawców, mistrzów tatuaży, choreografów, mistrzów nawigacji i doradców kulturalnych, jakich poznali filmowcy podczas różnych podróży na wyspy Pacyfiku. Grupa ta udzielała twórcom informacji o licznych aspektach kultury tamtejszych wysp w celu stworzenia całego społeczeństwa, życia na wyspie i reprezentacji postaci. Producenci filmowi długimi godzinami współpracowali także z choreografami tańca polinezyjskiego, aby ułożyć kroki taneczne dla bohaterów z "Vaiany".

5 komentarzy:

 1. Świetny post! Słyszałam o tym filmie, lecz nigdy go nie obejrzałam, przyznaję się. Ale po tych ciekawostkach myślę, że jednak znajdę czas na obejrzenie tej bajki, ponieważ w końcu są wakacje i mogę sobie pozwolić na odrobiny wolnego! Chyba najbardziej rozśmieszyła mnie ta ciekawostko, że Maui miał być łysy. Już sobie go wyobrażam jako takiego łysolca, hahaha :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam film dwa razy i mówię, że jest świetny, a tego o nim nie wiedziałam. Bardzo interesuję się kulisami filmów i samymi filmami, więc ten post był dla mnie bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę bardzo ciekawy post! Vaiana to świetny film i z młą chęcią czytała ciekawostki o tej produkcji. NIektóre bardzo mnie zadziwiły m.in. ta, że odtworzono niebo sprzed 200 tysiecy lat! To wydaje się niemożliwe, ale dla Disney'a wszystko jest możliwe. To sprawia, że film staje się magiczny i naprawdę aż chce się go obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post. Dowiedziałam się wiele rzeczy, o których nie miałam pojęcia.
  Film oglądałam, bardzo ciekawy. Najbardziej zdziwiło a jednocześnie zaciekawiło to, że włosy roszpunki pomogły zainspirować wody w filmie
  pozdrawiam ♥♥♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

ZACHĘCAMY DO UDZIELANIA SIĘ W KOMENTARZACH!

E T Y K I E T Y

MUZYKA (126) SOY LUNA (123) DISNEY CHANNEL (99) WYWIADY (98) MARTINA STOESSEL (68) SERIALE (65) RECENZJA (58) #DISNEY (45) YOUTUBE (44) TINI NOWE ŻYCIE VIOLETTY (43) MIRACULUM: BIEDRONKA I CZARNY KOT (40) VIOLETTA (36) RAMÓWKA (34) NASTĘPCY (32) EGMONT (31) WALT DISNEY PICTURES (26) KONKURSY (25) ZAPOWIEDZI (25) BACKSTAGE (23) FILMY PEŁNOMETRAŻOWE (22) STAR DARLINGS (22) EVERMOOR (21) JORGE BLANCO (21) DOVE CAMERON (19) KAROL SEVILLA (19) SYLWIA LIPKA (19) IMPREZY (18) KSIĄŻKI (18) KSIĘŻNICZKI DISNEYA (18) DISNEY JUNIOR (17) SOFIA CARSON (17) DISNEY XD (16) GWIAZDY DISNEYA (16) PORADNIKI (16) TSUM TSUM (16) ZIELONA SOWA (16) RUGGERO PASQUARELLI (14) ALEX & SPÓŁKA (13) GADŻETY (13) MAGICZNA PRZYSTAŃ (12) MARVEL (12) HOLLYWOOD RECORDS (11) KRAINA LODU (11) PRZYJACIÓŁKI OD CZASU DO CZASU (11) SABRINA CARPENTER (11) CANDE MOLFESE (10) DISNEY CHANNEL ORIGINAL MOVIES (10) AKCJE (9) JESSIE (9) LWIA STRAŻ (9) TINI (9) WALT DISNEY ANIMATION STUDIOS (9) ELENA Z AVALORU (8) MAGAZYNY (8) OBÓZ KIKIWAKA (8) GALAPAGOS (7) RADIO DISNEY (7) THE LODGE (7) AMEET (6) CIEKAWOSTKI (6) DZIEWCZYNA POZNAJE ŚWIAT (6) KRÓL LEW (6) LODOVICA COMELLO (6) MOANA (6) MÓJ KUMPEL DUCH (6) NIANIE W AKCJI (6) SOCIAL MEDIA (6) WICKED WORLD (6) KSIĘGA DŻUNGLI (5) LAURA MARANO (5) LOLIROCK (5) MICHAEL RONDA (5) ONCE UPON A TIME (5) VIOLETTALIVE (5) WALT DISNEY STUDIOS (5) ZAPLĄTANI (5) ZWIERZOGRÓD (5) A CINDERELLA STORY (4) ALICJA W KRAINIE CZARÓW (4) AVIVA MONGILLO (4) BIZAARDVARK (4) DEMI LOVATO (4) DZWONECZEK (4) GDZIE JEST DORY? (4) GOT ME STARTED TOUR (4) MODA (4) ORGANIZACYJNE (4) PALACE PETS (4) PIĘKNA I BESTIA (4) RODZINKA OD ŚRODKA (4) SAMUEL NASCIMENTO (4) STAR WARS (4) VALENTINA ZENERE (4) AGUSTIN BARNASCONI (3) DOBRY DINOZAUR (3) HIGH SCHOOL MUSICAL (3) KATHERINE MCNAMARA (3) MERCEDES LAMBRE (3) NADZDOLNI (3) OBRÓT ŻYCIA (3) PEYTON LIST (3) PIOSENKI (3) PIXAR (3) RIDDER VAN KOTTEN (3) SELENA GOMEZ (3) SHADOWHUNTERS (3) SKATEPRO (3) TANIEC RZĄDZI (3) THE GIRL AND THE DREAMCATCHER (3) TO NIE JA (3) ŚWIAT RAVEN (3) AGUSTÍN BERNASCONI (2) ALADYN (2) BLOG NA CZTERY ŁAPY (2) CAMERON BOYCE (2) CAROLINA KOPELIOFF (2) D23 EXPO (2) DEBBY RYAN (2) DISNEY ON ICE (2) DISNEYLAND (2) DZIEWCZYNA KONTRA POTWÓR (2) FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE (2) GDZIE JEST NEMO? (2) JEJ WYSOKOŚĆ ZOSIA (2) JOSH BOGERT (2) KACZOR DONALD (2) KAPITAN AMERYKA (2) KASIA ŁASKA (2) KELLI BERGLUND (2) KONCERTY (2) KOPCIUSZEK (2) LIONEL FERRO (2) LIV I MADDIE (2) MAGDALENA WASYLIK (2) MERLE JUSCHKA (2) MILEY CYRUS (2) MYSZKA MINNIE (2) NASTOLETNIA AGENTKA (2) OLIVIA HOLT (2) PANINI (2) PIOTRUŚ PAN (2) PIRACI Z KARAIBÓW (2) PORADNIK ZAKRĘCONEGO GRACZA (2) POWODZENIA CHARLIE (2) RAISING THE BAR (2) SKAI JACKSON (2) STERLING KNIGHT (2) SZCZURY LABORATORYJNE (2) SŁONECZNA SONNY (2) TARAN I MAGICZNY KOCIOŁ (2) TINISTAS (2) WIELKA SZÓSTKA (2) WROTKI (2) X-MEN (2) Z-O-M-B-I-E-S (2) ZACK EFRON (2) 7K (1) ADRIAN SALZEDO (1) AGUSTIN BERNASCONI (1) ALYSSA TRASK (1) ANA JARA (1) ANDI MACK (1) ARIANA GRANDE (1) BEATRICE VENDRAMIN (1) BUNT FM (1) CANDE W POLSCE (1) CHIARA PARRAVICINI (1) CLARA ALONSO (1) CLOUD 9 (1) CRACKE (1) DERFORM (1) DIEGO DOMINGUEZ (1) DISNEY PRZYJACIELE NA SAFARI (1) ERA RONKÓW (1) FILM (1) GEORGIA LOCK (1) GRY (1) GWIEZDNE WOJNY (1) GÓRA CZAROWNIC (1) HACHETTE (1) HANK ZIPZER (1) HANNAH MONTANA (1) HOTEL TRANSYLWANIA (1) IL CIELO NON MI BASTA (1) JENNA ORTEGA (1) JONAS (1) KACZE OPOWIEŚCI (1) KATJA MARTINEZ (1) KAYLA MAISONET (1) KIM KOLWIEK (1) KRÓLEWNA ŚNIEŻKA (1) KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW (1) KSIĘŻNICZKA NA LODZIE (1) LAUREN TAYLOR (1) LEGO (1) LILO I STITCH (1) MARIKA (1) MARY POPPINS (1) MATKA I CÓRKA: PODRÓŻ DO MARZEŃ (1) MAŁA KSIĘGA DŻUNGLI (1) MAŁA SYRENKA (1) MCKENZIE SMALL (1) MOJA NIEWIDZIALNA SIOSTRA (1) MONICA CHEF (1) MYSZKA MICKEY (1) MÓJ PRZYJACIEL SMOK (1) NAOMI SEQUEIRA (1) NIE MA TO JAK BLIŹNIAKI (1) NIE MA TO JAK STATEK (1) NIEWIDZIALNA SIOSTRA (1) NIKKI HAHN (1) ODDZIAŁ SPECJALNY (1) ONE NACION (1) PAMIĘTNIK MAL (1) PAYTON LIST (1) PEWNEGO RAZU W NIBYLANDII (1) PINOKIO (1) POKEMON (1) POVERI MA RICCHI (1) PROGRAM OCHRONY KSIĘŻNICZEK (1) PROGRAMY (1) PRZYGODY ICHABODA I PANA ROPUCHA (1) QUIERO VIVIR A TU LADO (1) RAINI RODRIGUEZ (1) RODZINKA ROBINSONÓW (1) ROSS LYCH (1) SAGA OGNIA I WODY (1) SAN REMO 2017 (1) SOY LUNA EN CONCIERTO (1) STAR BUTTERFLY (1) STRAŻNICY GALAKTYKI (1) SUPER BALOO (1) SYRENY Z MAKO (1) SZESNAŚCIE ŻYCZEŃ (1) THE SWAP (1) TINI: MOJE NOWE ŻYCIE (1) TM-TOYS (1) TOY STORY (1) VALERIA BARONI (1) VANESSA HUDGENS (1) W.I.T.C.H. (1) WALT DISNEY PRODUCTIONS (1) WOLFBLOOD (1) WRINKLE IN TIME (1) WRÓŻKI DISNEY (1) ZHU ZHU (1) ZNÓW WIGILIA (1) ZODIAK (1)