17.05.2016

[SOY LUNA] MIEJSCE AKCJI

[SOY LUNA] POZNAJCIE MIEJSCE AKCJI SERIALU

Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam podróże do malowniczych, niezwykłych i magicznych miejsc. A takie możemy spotkać w nowym serialu ,,Soy Luna'', który leci od poniedziałku do czwartku o godz. 18:00 na Disney Channel. Dziś pozwiedzamy sobie dwa piękne miejsca, gdzie główna bohaterka serialu Luna, miała okazję mieszkać.


MEKSYK


Meksyk to przede wszystkim majańskie i azteckie miasta, skąpane w słońcu Acapulco, wyśmienita tortilla, ostre papryczki i słynna czerwona fasolka – teraz już wiemy dlaczego nazywany bywa „krajem o stu twarzach”.  

Meksyk znajduje się w Ameryce Północnej, a konkretnie: w południowej części kontynentu, za sąsiadów mając: Stany Zjednoczone od północy, Gwatemalę i Belize od południa, wody Oceanu Spokojnego od zachodu i fale Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego od wschodu.

Powierzchnię kraju w dużej mierze zajmuje Wyżyna Meksykańska oraz potężne pasma górskie Sierra Madre. Głównie wzdłuż wybrzeży występują niziny. Linia brzegowa kraju jest urozmaicona dwoma półwyspami: Jukatan i Kalifornijskim, a także niewielkimi wyspami Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego.


Klimat Meksyku jest dość zróżnicowany, jednak przez zdecydowaną większość roku panuje tu przyjemna, słoneczna pogoda. Pora deszczowa w Meksyku przypada zwykle na miesiące od maja do września, w październiku zaś możliwe są huragany.

Mieszkańcy meksyku mówią językiem hiszpańskim. Latynosi słyną na całym świecie ze swej oryginalnej urody, radości życia gorących serc i temperamentu. Najlepszym wyrazem meksykańskiej kultury są wspaniałe tańce i hucznie obchodzone święta.

CANCUN


Cancun to tętniące życiem miasto położone nad Morzem Karaibskim. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa Kaan kuum, czyli „gniazdo węży”.

Jest to typowo turystyczne miasto. Mówi się nawet, że jest to najbardziej luksusowy kurort w Meksyku. Jest tu ponad 140 hoteli o różnym standardzie, wiele sklepów, klubów i restauracji. Turyści uwielbiają wygrzewać się na słonecznych plażach, które uważane są za jedne z najlepszych w kraju. Piasek jest biały, drobny a w połączeniu z krystalicznym morzem tworzy idealne miejsce na odpoczynek z dala od zgiełku dużych miast. Wieczorem zaś plaże zamieniają się w imprezową krainę. 

ARGENTYNA

 

Argentyna leży w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Ma kształt wąskiego, długiego trójkąta odwróconego podstawą do góry. Kraj można podzielić na dwa regiony: wschodni – nizinny i zachodni – górzysto-wyżynny.

Klimat Argentyny jest bardzo zróżnicowany. Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące zimowe – okres od grudnia do marca. Utrzymują się wtedy najwyższe temperatury - średnio od 27 °C w regionie Formosa, do 11 °C w regionie Rio Grande. Na północy Argentyny lato jest gorące i wilgotne, zima jest sucha (okresowe susze). Centralna część kraju to gorące lata i chłodne zimy. Na południu, natomiast, po ciepłym lecie następuje zimna i śnieżna zima. Burze są zjawiskiem częstym, opady śniegu natomiast występują sporadycznie (prawie wcale).

BUENOS AIRES


Stolica Argentyny stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i komunikacyjny kraju, wielki port morski przy estuarium La Platy, gdzie rzeki Parana i Urugwaj wspólnie uchodzą do Oceanu Atlantyckiego. Zostało założone w 1536 r. przez hiszpańską ekspedycję poszukującą złota. W wyniku ataków ludności tubylczej miasto zostało opuszczone w 1541 roku, a potem założone ponownie w 1580 r. przez Juana de Garaya. Było stolicą kolonii hiszpańskiej, a później całej Argentyny (od 1821). Znajdują się tu liczne muzea, galerie chętnie odwiedzane przez turystów i największy teatr świata - El Teatro Colon (blisko 3,5 tys. miejsc).

JĘZYK HISZPAŃSKI

W obydu krajach obowiązuje język hiszpański, który jest językiem urzędowym. Znalazłam kilka słówek, które przydają się w codziennej komunikacji. Są dosyć proste, a dodatkowo w nawiasach znajduje się wymowa do danego słówka bądź zdania. Może was to zainteresuje i niedługo zaskoczycie rodziców albo kolegów znajomością hiszpańskiego. Miłej zabawy.

Dzień dobry. – Buenos días [buenos dijas].
Dzień dobry (po południu). – Buenas tardes [buenas tardes].
Dobry wieczór; dobranoc. – Buenas noches [buenas noćes].
Do widzenia! – ¡Hasta luego! [asta luego].
Do (zobaczenia) wkrótce! (dosł. teraz) – ¡Hasta ahora! [asta aora]
Do jutra!/ Do rana/poranku! – ¡Hasta mañana! [asta maniana]
Cześć (powitanie) – ¡Hola! [ola] (akcentowane o)
Cześć (pożegnanie) – ¡Adiós! [adjos](pożegnanie na dłuższy czas; akcentowanym jest o!)
Proszę (prośba). – Por favor.
Proszę (podając coś). – Tome [tome] lub tenga [tenga].
Dziękuję – Gracias [grasjas] (w wersji kastylijskiej wymowa c w ci jak angielskie th w think)
Przepraszam pana/panią. – Perdone [perdone].
Przepraszam cię. – Perdona.
Przepraszam. – Perdón (akcentowanym jest o).
Smacznego! – Que aproveche! [ke aproweće]
Dlaczego? – ¿Por qué? [porke] (akcentowanym jest e)
Ile to kosztuje ..? – ¿Cuánto cuesta ..? [kuanto kuesta...?] (akcentowanym jest wyróżnione a)
Gdzie jest ..? – ¿Dónde está ..? [donde esta...?] (silny akcent nad o oraz nad a)
Co to jest? – ¿Qué es esto? [ke es esto] (akcentowanym jest e; zapis fonetyczny brzmi pytająco)
Która jest godzina? – ¿Qué hora es? [ke ora es]; ¿Que hora tiene? [ke ora tiene]
Jak się czujesz? – ¿Cómo estás? [komo estas]; ¿Cómo te sientes? [komo te sjentes]
Czuję się... – Estoy ... [estoj]; Me siento ... [me sjento]
Jak leci? (potocznie; Jak się czujesz?) – ¿Qué tal? [ke tal]
Nazywam się ... – Me llamo ... [me jamo] (w niektórych dialektach me źamo)
Ile masz lat...? – ¿Cuántos años tienes? [kuantos ańjos tjenes?] (akcentowane wyróżnione a) lub ¿Qué edad tienes? [ke eda tienes] (słowo edad często wymawia się dodając dźwięk angielskiego 'th' na końcu)
Mam (dwadzieścia) lat. – Tengo (veinte) años. [tengo (bejnte) ańjos]
Jakie masz hobby? – ¿Cuál es tu pasatiempo? [kual es tu pasatjempo?] (akcentowanym jest wyróżnione a)
romantyczne – romántico [romantiko] (akcent nad a)
Chce mi się spać – Me gusta dormir. [me gusta dormir]
Dokąd idziesz? – ¿A dónde vas? [a donde was] (akcentowanym jest o)
Idę do ... – Voy a ... [woj a]
Co robisz? – ¿Qué haces? [ke ases] lub ¿Qué estás haciendo? [ke estas asjendo] (c po kastylijsku jak angielskie 'th')
Tak. – Sí. [s-i] (akcentowym jest i)
Nie. – No. [no]
Nie rozumiem. – No entiendo [no entjendo]; No comprendo. [no komprendo]
Co? – ¿Qué? [ke] (akcentowanym jest e)
Jak ?– ¿Cómo? [komo] (akcentowanym jest o)
Jestem z Polski. – Soy de Polonia. [soj de polonia]
Nie wiem. – No sé. [no se] (akcentowanym jest e)

ŹRÓDŁO #1
ŹRÓDŁO #2
ŹRÓDŁO #3
 ŹRÓDŁO #4

GDZIE CHCIELIBYŚCIE ZAMIESZKAĆ? ALBO WYJECHAĆ NA WAKACJE? PRZYPADŁ WAM DO GUSTU MEKSYK ALBO ARGENTYNA?

7 komentarzy:

  1. Fajny jest ten napis Cancun i Mexico taki kolorowy fajnie ze mają tam ciągle ciepło i mogą jezdzić cały czas na wrotkach

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałabym mieszkać w którymś z tych miast. Takie piękne i ciekawe :D

    Pozdrawiam, Dixie z bloga "po prostu Dixie"

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojej, super post! Po obejrzeniu Soy Luny wyobrazałam sobie, jakbym mogła spotkać Lunę, i na wrotkach pojeździć z nią po Cancon :D Super opis, a hiszpańskiego będę się uczyć w gimnazjum, więc przydatne :3

    OdpowiedzUsuń
  4. Już od dawna kocham Argentyne i teraz jeszcze bardziej utwierdzasz mnie w przekonaniu że Argentyna to wspaniały kraj ktory warto odwiedzić. Te zwroty po hiszpańsku również są przydatne ;) Bardzo ciekawy o pomocny post :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Te miejsca są piękne! Bardzo chciałabym pojechać do Argentyny, bo widoki są niesamowite ♥

    OdpowiedzUsuń
  6. WOW! To wszystko jest piękne! Wszystko dookoła w tych miejscach jest kolorowe i... marzę, żeby pojechać tam na wakacje! #MarzycielkaForever

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie wiedziałam, że Cancun ti takie piękne miejsce. Mam nadzieję że kiedyś tam pojadę😷😍

    OdpowiedzUsuń

ZACHĘCAMY DO UDZIELANIA SIĘ W KOMENTARZACH!